Lista aktualności Lista aktualności

Czas na grzybobranie

Pierwsze grzyby zaczynają pojawiać się w leśnych zagajnikach. Powinniśmy wybrać się choć raz na grzybobranie

Zmiana pogody korzystnie wpływa na wzrost grzybów. Ale to dopiero początek, z dnia na dzień może ich być coraz więcej. Powinniśmy wybrać się choć raz na grzybobranie, ponieważ niezwykłe uroki każdego lasu i kosz pełen pachnących grzybów dostarczy nam nie tylko odpoczynku psychicznego, ale i uczty dla podniebienia.

Kto jednak nie czuje się „wykwalifikowanym” grzybiarzem niech nie ryzykuje samodzielnego zbieractwa kosztem zdrowia własnej rodziny. Grzyby, choć nie najtańsze (ale warte swojej ceny) można zakupić na targowiskach i w sklepach warzywnych.

Zarówno leśne grzyby, jak i te hodowlane to cenny i wartościowy składnik potraw, który od lat cieszy się popularnością w kuchniach z różnych stron świata. Potrawy z grzybów były cenione już w starożytnym Rzymie! Nic w tym dziwnego, ponieważ dania z ich dodatkiem nabierają wyjątkowego smaku i aromatu.

Grzyby to coś więcej niż aromatyczny zapach – niektórym gatunkom przypisuje się właściwości zdrowotne, a w diecie wegetariańskiej zastępują białko zwierzęce. Świeże to przede wszystkim woda – jej zawartość sięga nawet 90%. Oprócz niej znajdziemy błonnik, fosfor, żelazo, cynk i witaminy – B1, B2, D, ale i niewielką ilość witaminy C. Są ciężkostrawne i długo trawione przez nasz organizm, lecz za to mają niewiele kalorii. Grzyby znane i wykorzystywane są na całym świecie, a liczba ich gatunków i odmian sięga dziesiątków tysięcy!

Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczoną infografiką opracowaną przez CILP.

Zachęcamy wszystkich zbieraczy owoców runa leśnego, a w tym szczególnym okresie zbieraczy grzybów do skorzystania z informacji zawartch na stronie Państwowej Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim.

Główna strona PSSE w Starogardzie Gdańskim >>KLIKNIJ<<

Artykuły dotyczące grzybobrania:

1. ,,Jak przygotować się do grzybobrania? Kto nie powinien jeść grzybów?!"  >>KLIKNIJ<<
2. ,,Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"  >> KLIKNIJ <<

Chcąc być na bieżąco z informacjami zachęcamy użytkowników Facebooka do polubienia profilu PSSE w Starogardzie Gdańskim >>KLIKNIJ<<

 

W materiale wykorzystano informacje zawarte na stronach: http://www.piotripawel.pl/czas-na-grzybobranie,3410.html i http://www.rossmann.pl/Artykul/Czas-na-grzybobranie,196285

UWAGA: W przypadku przedruku niniejszego artykułu lub jego wykorzystania na innej stronie internetowej należy podać autorów tekstu i zdjęć oraz link do strony z tekstem oryginalnym