Lista aktualności Lista aktualności

Żmija zygzakowata

Niebezpieczna i pożyteczna

Nasze piękne lasy zamieszkuje wiele ciekawych i mniej lub bardziej poznanych zwierząt. Wokół niektórych narosło wiele mitów, często bezpodstawnych. Postanowiliśmy przedstawić Wam jedno z nich i opowiedzieć nieco o dosyć tajemniczym stworzeniu.

Żmija zygzakowata (Vipera berus), bo o niej właśnie mowa, jest średniej wielkości wężem, dorastającym do około 80cm. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest ciemny zygzak na grzbiecie, od którego wywodzi się polska nazwa. Najczęściej gada tego spotkamy na obrzeżach lasu, poboczach dróg leśnych, polanach śródleśnych, na łąkach, wrzosowiskach czy wyrobiskach skalnych. Do schronienia wykorzystuje sterty kamieni, gałęzi i różnego rodzaju zakrzaczenia. Tam również znajduje swój podstawowy pokarm, do którego zalicza się wszelkie drobne gryzonie, żaby, jaszczurki oraz owady. Swoje ofiary uśmierca jadem a następnie połyka w całości.

Co jeśli my spotkamy ją na swojej drodze? Żmija to bardzo płochliwe zwierzę. Najczęściej ucieka jak tylko wyczuje, że zbliża się do niej coś większego, na przykład człowiek. Ukąszenia nie są wbrew pozorom zbyt częste. Następują tylko w przypadku, gdy zbyt gwałtownie podejdziemy do niej i uniemożliwimy ucieczkę.

Jeżeli jednak zostaliśmy ukąszeni przede wszystkim nie należy panikować. Niezwłocznie udajemy się do najbliższego lekarza. Poszkodowany powinien możliwie jak najmniej się ruszać. Nie stosujemy jeszcze do niedawna zalecanych opasek uciskowych i nie wyciskamy jadu!

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia należy w trakcie wycieczek do lasu zakładać wysokie buty osłaniające nogę oraz długie spodnie. Najlepiej zachować ostrożność podczas zbierania grzybów czy innych owoców runa leśnego. Napotkaną żmiję po prostu omijamy.

Podsumowując, żmije są dla nas bardzo pożyteczne. Jedna potrafi w ciągu sezonu zjeść do 25 dorosłych myszy. Nie należy się ich bać. Pamiętajmy o stosowaniu powyższych rad w trakcie spacerów po lesie a na pewno zminimalizujemy ryzyko ukąszenia.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                       PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

 

UWAGA: W przypadku przedruku niniejszego artykułu lub jego wykorzystania na innej stronie internetowej należy podać autorów tekstu i zdjęć oraz link do strony z tekstem oryginalnym